Bilgi Köşesi

Uzun Ömürlü Gülüşler İçin Koruyucu Diş Hekimliği

disleri on planda olan gulumseyen kadin

Uzun Ömürlü Gülüşler İçin Koruyucu Diş Hekimliğini Önemsiyoruz

“Erken teşhis hayat kurtarır!” metaforunun tıpta bulduğu karşılığı bilinç sahibi her birey dikkate almalıdır. Sağlık kaybedilmeden önce önlem almak, hayatta yapılabilecek en akıllıca işlerden biridir demek hiç de yanlış olmayacaktır. İşte bu noktada hastalıkların teşhisinde erken yaklaşımın dolayısıyla düzenli kontrollerin önemi ne kadar büyükse diş hekimliğinde de koruyucu diş hekimliği yaklaşımı ve uygulamalarının önemi o kadar büyüktür.

Armağan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak koruyucu diş hekimliği yaklaşımımızla uzun ömürlü gülüşler için hastalarımızı bilinçlendirmeye devam ediyoruz.

Yazımızın devamında sizler için;

  • Koruyucu Diş Hekimliği Nedir?
  • Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Koruyucu Diş Hekimliği Nedir?

Ülkemizde genel olarak dişte bir ağrı olduğu zaman diş hekiminin kapısı çalınır. Ancak diş ağrısı zaten dişin travma halinde olmasından kaynaklanır. Yani ağrı duyulduğunda zaten ağız içinde önemli bir sorun çoktan oluşmuş demektir. Bu noktada dişin en az zararla kurtarılması hedeflense de o dişten aynı performansın alınması artık çok zordur. Bununla birlikte genel vücut sağlığı ağızdan başlar.

Dişlerde ve diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar kalp damar hastalıklarından tutun da vücut sisteminin daha pek çok işleyişine zarar verebilir. Dişteki sorun daha oluşmadan önleyici uygulamalarla müdahale etme yaklaşımı koruyucu diş hekimliğinin en önemli amacıdır.

Koruyucu Diş Hekimliği;

  • Sağlıklı beslenme düzeni 
  • Doğru ağız bakım uygulamaları
  • Düzenli diş hekimi muayenesi

ile dişlerin sağlıkla varlığını sürdürmesini hedefleyen bir diş hekimliği branşıdır. Koruyucu diş hekimliğinin benimsenmesi doğru bilinçlenmeden geçer. Bu da ancak çocuk yaşta kazanılan alışkanlıklarla mümkündür.

Koruyucu Diş Hekimliği Bilinci Çocukluk Döneminde Kazanılır

Çocukluk dönemi alışkanlıkların kazanılmasında çok önemli bir zaman dilimidir. Süt dişlerin sürmesinden itibaren çocuğa ağız hijyeni bilincinin kazandırılması önemlidir. Bu bağlamda ebeveynlerin çocuklarının diş temizliğine dikkat etmesi ve diş hekimi kontrollerini aksatmaması ile koruyucu tedavi süreci başlamış olur. Bu noktada çocukta daha önceden oluşmuş bir diş hekimi korkusu varsa bunun mutlaka dikkate alınıp giderilmesi için destek almak ebeveynin görevidir.

Süt dişlerin sağlıklı olarak ağız içerisinde yer alması ile yakın gelecekte sürecek olan daimi dişlerin düzgün şekilde sıralanması sağlanacaktır. Daimi dişlerin çıkmaya başlamasıyla birlikte ilk muayene gerçekleştirilmeli, ebeveynler bu konuda bilinçlendirilmelidir. Koruyucu diş hekimliği kapsamında, çocuklarda çürümeye yatkın olan dişler tespit edilerek fissür örtücüler uygulanmalı ve çürümeye karşı direnç kazandırılmalıdır.

Koruyucu Diş Hekimliğinde Flor ve Sealant Uygulamasının Önemi

Toplumda flor uygulamasına karşı bir önyargı oluşmuş olsa da bu yanlıştır. Koruyucu diş hekimliği yaklaşımı doğrultusunda ilk daimi dişlerin çıkması ile birlikte flor ve sealant uygulaması yapılmalıdır. Flor, doğada ve suda bulunan bir mineraldir. Sealant ise flor uygulamasına çok benzeyen bir tedavidir. Sealant maddesi özellikle dişlerin yivli noktalarına uygulanır. Böylece yivler içine kalıntıların yerleşmesi önlenir. Flor uygulaması ise, diş hidroksiapatit yapısını florapatit yapısına değiştirir. Böylece daha dayanıklı bir yapı oluşarak çürük önlemede etkilidir. Belirli oranlarda flor veya sealant kullanımının dişler için koruyucu olduğu pek çok çalışmayla bildirilmiştir.

Tüm çabalara rağmen çürük oluşumu başlamışsa koruyucu diş hekimliği yaklaşımı sayesinde erkenden tespit edilebilir. Oluşan çürüklerin temizlenerek dolgularla kapatılması ile dişin fonksiyonu başarıyla korunmuş olur.

Koruyucu Diş Hekimliği Yaklaşımımızla Hastalarımızın Yanındayız

Koruyucu diş hekimliği bilinci ne kadar erken oluşturulursa ileri yaşta oluşabilecek diş sorunlarının önlenmesinde o kadar avantaj sağlar. Bu şekilde sağlıklı dişler uzun yıllar muhafaza edilebilir, olası sorunlar önlenebilir ya da geciktirilebilir.

Armağan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; merkezi konumumuz, uzman hekimlerimiz, kanıta dayalı diş hekimliği prensibimiz, yenilikçi tedavi yöntemlerimizle her zaman hastalarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Amacımız; koruyucu diş hekimliği yaklaşımımızla hastalarımızın ağız ve diş sağlığı bilincini, konforunu ve hayat kalitesini daima yükseltmektir. Siz de kendinize bir iyilik yaparak şimdi bir randevu alın; düzenli hekim kontrollerinize hemen başlayın. Yaşam boyu sağlıkla gülümsemek için daha fazla geç kalmayın!

Kişiye özel uygulamalar barındıran koruyucu diş hekimliği uygulamaları fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçin.