Bilgi Köşesi

Beden Sağlığı Önce Ağızda Başlar

muayene koltuguna uzanan gulumseyen kadin

Yaz Aylarında Ağız Sağlığınızı Korumaya Özen Gösterin

Ağız ve diş sağlığını korumak sağlıklı bir bedenin sihirli anahtarı gibidir. Çünkü vücudumuz için gerekli olduğunu bildiğimiz besinler ağız yoluyla bedenimize girer ve sindirilerek tüm organlarımıza ulaştırılır. Yani beden sağlığı, önce ağızdan başlar diyebiliriz. Bu noktada tükettiğimiz gıdalara da son derece dikkat etmek önemlidir.

Sağlıklı ve Doğru Beslenme

Ağız ve diş sağlığı için neler yemeliyiz ya da hangi besinleri tüketmeliyiz gibi sorular sıkça akıllara geliyor. Bununla birlikte ağız ve diş sağlığını korumak için kaçınılması gereken gıdalar da merak edilen konular arasında yerini alıyor.

Vücudun genel ihtiyacına göre yaz ve kış aylarında tükettiğimiz gıdalar doğal olarak farklılık gösteriyor. Kışın tüketmeye eğilimli olduğumuz çok sıcak veya şeker oranı yüksek gıdalar ağız sağlığımızı olumsuz yönde etkilerken yaz aylarında da çok soğuk, asitli veya şekerli gıdalar tüketmek ağız ve diş sağlığımız için tehdit oluşturabilir.

Yazımızın devamında içinde bulunduğumuz yaz aylarında çok merak edilen;

“Yaz aylarında ağız ve diş sağlığı için dikkat edilmesi gereken yiyecekler nelerdir?’’ 

“Ağız ve diş sağlığımızı korumak için hangi gıdalardan kaçınmalıyız?” 

“Ağız ve diş sağlığı için neler tüketmeliyiz?’’ gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Şeker ve Asit Oranı Yüksek Soğuk İçeceklerden Kaçının

Bunaltıcı yaz aylarının etkisiyle soğuk içecek tüketiminde hayli artış görülüyor. Özellikle kola gibi şeker ve asit oranı yüksek içeceklere buz da ilave edilince yaz aylarında diş kliniği ziyaretlerinde artış görülmesi kaçınılmaz oluyor.

Yaz aylarının olmazsa olmazı soğuk içecekler ve dondurma, vücudumuzda hoş bir serinleme sağlasa da aslında dişlerde ciddi zararlara sebebiyet verebiliyor. Özellikle şeker oranı oldukça yüksek olan buzlu asitli içecekler ve dondurma, ağız içinde ekstra asit oluşturarak, dişlerde çürüğe ve diş minelerinde çatlaklara neden olabiliyor.

Dişlerde hassasiyet artışı, ağrı ve sızılara neden olabilen bu durum, özellikle de yaz aylarında diş hekimi ziyaretlerindeki artışın en önemli sebeplerinden biri. Tatillerinizi kötü geçirmek istemiyorsanız böyle besinleri tüketmekten kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Alkol ve Buz Tüketimi de Yaz Aylarında Yapılan Hatalardan

Ağzımızdaki savunma sistemlerinden biri tükürüktür. Ağız içinde oluşan plak ve asidin etkisini azaltmada etkin rol oynar. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için son derece zararlıdır.

Ağız kuruluğuna sebep olacağı için alkol de uzak durulması gereken bir içecektir. Alkol kullanımından kaçınarak su tüketimini artırmak hem ağız sağlığı hem beden sağlığı için en doğru olan seçenek olacaktır.

Son zamanlarda buz yeme adıyla tehlikeli bir sosyal medya akımı haline de dönüşen buz çiğnemek eylemi diş sağlığı için hayli zararlıdır. Buz çok sert ve soğuk bir maddedir. Eğer ağız içinde eski ve büyük dolgularınız varsa buz çiğnediğiniz anda çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir.

Diş minelerinizde istenmeyen çatlaklar oluşabilir. Tüm bunlar dişlerde hassasiyete ve ağrıya neden olabilir. Siz, siz olun hangi sebeple olursa olsun buz yemekten uzak durun.

Sağlıklı Bir Ağız Uzun Bir Yaşamın Anahtarıdır

Özetle, sağlıklı bir ağız ve sağlıklı dişler uzun bir yaşama işaret eder. Yapacağınız birkaç yaşam tarzı değişikliğiyle ağız sağlığınızı uzun yıllar korumanız mümkündür.  Süt, peynir gibi protein kaynaklı besinler; organik ve inorganik fosfat içeren bitkisel kaynaklı gıdalar çürük önlemede tercih edilebilir.

Ağız ve diş sağlığını sağlamada; çiğnemeyi artırıcı, protein ve liften zengin sebze ağırlıklı bir beslenme tarzı benimsenmelidir. Kahve, çay, alkol ve asitli içecekleri ölçülü bir şekilde tüketmek, şeker tüketimini kontrol altına almak, düzenli aralıklarla diş kontrollerini yaptırmak çürükleri önlemede önemli olan hususlardır. Tüm bunlarla birlikte tükürük salınımını uyarmak da ağız ve diş sağlığını sağlamak için önemli bir ayrıntıdır. Bu noktada kimyasal işlem görmemiş taze gıdalar tercih edilmeli, bol su içmeye özen gösterilmelidir. Diş fırçalamaya ek olarak diş dostu tatlandırıcılı sakızlar ara ve ana öğün sonrası çiğnenebilir.

Böyle bilgilendirici içerikleri okumaya devam etmek için web sitemizi ziyaret etmeye ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeye devam edin. Armağan Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğine ulaşarak merak ettiğiniz konularda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığınıza özen gösterin, beden sağlığınızın anahtarını kaybetmeyin!