implant tedavisi uygulanan dis

İmplant Diş Tedavisi

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapay diş kökleri olarak tanımlanır. Bu implantlar, titanyum gibi biyolojik olarak uyumlu malzemelerden yapılmış vidalardır Diş implantları, diş eksikliği durumunda diş hekimleri tarafından kullanılır ve eksik dişin yerine yerleştirilerek estetik ve fonksiyonel kayıpları gidermeyi amaçlar.

Genel olarak ilerleyen yaşla birlikte kemik kaybı, diş çürükleri ve zamanla meydana gelen aşınmalara bağlı olarak diş kayıplarından sonra dişleri ikame edebilmek için çene kemiğine uygulanmaktadır. Sonrasında ise implantların üzerine çiğneme fonksiyonunu yerine getirebilecek dişler hazırlanır.

Diş eksiklikleri genetik nedenlere dayanabildiği gibi diş kırılması, çürüme ve benzeri durumlarda dişlerin çekilmesi ile ortaya çıkabilmektedir. Dişlerin kaybedilmesi neticesinde boş kalan çene kemiği, zaman içerisinde incelir ve eriyebilir.

Diş implantlarının ana bileşeni, titanyum gibi malzemelerden yapılmış vida benzeri bir kök parçasıdır. Bu implant kökü, çene kemiğine yerleştirilir ve zamanla kemikle kaynaşarak sağlam bir temel oluşturur. Üstüne, dişin yerine konulacak olan protez diş veya taç yerleştirilir.

Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde kişiler hiçbir acı hissetmez. İmplant yerleştirildikten sonra kemik ile implantın kaynaşması arasında 3 ila 6 ay arasında bir bekleme süresi gerekebilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonraki aşamada ölçü alınarak implantın üzerine kaplama yapılarak yerleştirilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi teknikleri kendi içinde farklılık göstermektedir ve burada ölçüt, hastaların kemik yapısı, kalınlık, derinlik, implant uygulanacak bölgenin sinir ve sinüslere yakınlığı olabilmektedir. Tüm bu parametreler göz önüne alınarak hastalar için en uygun teknik seçilir. İmplant uygulanmadan önce hastaların genel sağlık durumu değerlendirilir ve ağız içi muayenesi yapılır. Milimetrik ölçüler radyografi üzerinden yapılır ve hangi uzunluk ve çapta implant uygulanacağına karar verilir.

Ön planlama gerçekleştikten sonra lokal anestezi altında işlem aşamasına geçilir. Çene kemiğinde hazırlanan boşluklara implantlar yerleştirildikten sonra dikiş atılarak tedavi bitirilir. Operasyondan 1 hafta sonra dikiş alınarak kontrol muayenesi yapılmaktadır bunun dışında dikişsiz olan tedavilerde sadece kontrol edilir.

İmplant Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplantlar, dişlerin ve dokuların sağlığını korur yani tek diş eksikliğinde çekilen dişin etrafındaki dişlerin aşındırılmasına gerek kalmaz. Tam protez kullanan bireylerin protezlerinin tutuculuğunu arttırır ve protezin ağızda hareketini azaltır.

Doğal diş kökü olarak görev yapan implant, doğal diş olarak çiğneme kuvvetini arttırır. Tamamen doğal diş görevi gören implant ile birlikte tek veya birden fazla dişe uygulanabilir.

İmplantın çene kemiğine uygulanması sonrası bir iyileşme ve kemikle kaynaşma süresine ihtiyaç vardır ve bu alt çene için 2-3 ay üst çene için 3-4 ay kadardır. Bir süre sonrasında implantların üzerine dişlerin yapımına başlanabilir.

Diş İmplantlarının Faydaları

 • Diş implantları, eksik dişin yerine yerleştirildiği için doğal dişlere benzer bir görünüm sunar.
 • Diş İmplantları, çiğneme fonksiyonunu geri kazandırır, konuşmayı ve yemeyi kolaylaştırır. İyi bir bakım ve ağız hijyeni ile uzun yıllar kullanılabilir.
 • Diğer tedavi seçenekleri, komşu dişleri kesmeyi veya hasar vermeyi gerektirebilirken, implantlar komşu dişlere zarar vermez.
 • Diş İmplantları, çene kemiğini uyararak kaybolmasını önler ve kemik kaybını engeller.

Diş implantları, diş eksikliği veya diş kaybı nedeniyle bir kişinin estetik ve fonksiyonel sorunlarını çözmek için kullanılır. Ancak implant uygulaması, hasta için uygun bir seçenek olup olmadığını belirlemek için bir diş hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

İmplant tedavisi, kemik yoğunluğu ve hasta sağlığı gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Uygun adaylar için diş implantları, diş eksikliği sorununu etkili bir şekilde çözen kalıcı ve güvenilir bir seçenektir.

İmplant Uygulaması Ne Kadar Sürer?

İmplant uygulaması işlem süresi uygulanacak implant sayısına göre farklılık gösterir. İmplant tedavi süresi hastadan hastaya değişiklik gösterir ve bazı vakalarda implant uygulaması ile aynı gün protez aşamasına geçilebildiği gibi bazı hastalarda da ek cerrahi işlemler sebebiyle uyum süreci yaşanabilir. İnce veya yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek işlemler uygulanmış ise bekleme süresi 6 aya kadar uzar.

Hızlı İletişim

  Hizmetler & Tedaviler

  • Diş Beyazlatma
  • Bonding Uygulaması
  • Zirkonyum Kaplama
  • Diş Beyazlatma
  • Diş Eti Estetiği
  • Endodonti
  • İmplantoloji
  • Laminate Veneer
  • Ortodonti
  • Pedodonti
  • Periodontoloji
  • Porselen Kuronlar
  • Restoratif Diş Hekimliği